Virgin islands carnival committee Official results carnival 2013

Children’s Parade

Majorettes
Winner
1st Runner-Up

Troupes Over 50
Winner

Troupes Under 50
Winner
1st Runner-Up

Floupes
Winner

Traditional
Winner

Road March
Winner


St. Thomas Majorettes, Inc.
Sebastien Majorettes & Marching Band


Joseph Gomez Elementary – “Gems In Paradise”


Caribbean Ritual Dancers
Sun Children Presents “Local Sweets & Treats”


Academy Presents “Unity Under the Sun”


Traditional Indians

Wake Up to Wuk Up (Spectrum Band)

Adult’s Parade

Majorettes
Winner

Troupes Under 50
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Troupes 50‐100
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Troupe Over 100
Winner

Floupe 300 & Over
Winner

Floupes Under 100
Winner

Traditional
Winner
1st Runner-Up


Sebastien Majorettes


Caribbean Ritual Dancers
The Jesters Carnival Troupe Presents “A Hibiscus Fantasy”
PARTY LOVERS


What-AH Party Carnival Troupe
University of the Virgin Islands
Bobby and the Moo Moo’s


The Gypsy Troupe Presents:  “Gypsies Medical Scene”


Hugga Bunch Presents:  “Tahitian Splendure”


Elskoe & Associates Presents:  “Crick-Crack”


St. Thomas Tropical Masqueraders
Traditional Indians

 

2013 Carnival Princess: LaZonique Phillip

2013 Carnival Queen: Adisha Penn

2013 Best Dressed as a Doll Winners: Amaya Sapphire Marks (Group 1), Telyse Aird (Group 2), Josephine Brunn-Lake (Group 3)

2013 Junior Calypso Winners: Ny'Kel "Prince Short Shirt" Emanuel (Primary), Kennifer "Lady Bachanal" Edwards (Intermediate), Jalen "King Yellow Man" Fredericks

2013 Calypso Monarch: Patrick "Soljah" Farrel

Jet Ski

1100-1200 hp
Winner

35-50 hp
Winner

60-90 hp
Winner

150-225 hp
Winner

250-300 hp
Winner

250-300 hp, 24-foot
Winner

600 hp 32-foot
Winner


Curtis Gonzales


Da’ Fly driven by Osa McCleverty


Chupacabras driven by Christian Greaux Jr.


Powered by the Son driven by Alvin Theophilus


Dark Night driven by Rasheed Frett


Pure RPM driven by Rasheed Frett


Gizano driven by Ben Beer

Stand-Up Paddle Board

Tandem Division (Adult and child) First place, Todd and Hanna Clements (STT) Second, Gail Vento and Abi Wilson (STT) Third, Tyler and Carter Maltby (STT)

Women’s Division First place, Thais Taylor (STJ) Second, Meg Sheehan (STT) Third, Sharye Smith (STT)

Men’s Division First place, Nat Ford (STJ) Second, Eric Walker (STJ) Third, Dean Dunham (STT)

A Celebration for the World to See St. Thomas’ Carnival 60th Anniversary

More than what we expected, and in retrospect, better than what we thought we got. That is the only fitting way to describe the events of the 60th Anniversary Celebrations of the Virgin Islands Carnival. The positive feedback continues to pour in, as with great expectations, we look toward “A Tropical Scene for Carnival 2013”. Whether you are stuck reminiscing about the explosive nights in the village, the grandeur of the pageantry shows, the kaleidoscope of color and fete of the street mass events or just the warmth of connecting with family and friends, it is something that collectively we will never forget. It would be near impossible to thank by name all those who participated, assisted and supported the events. Know however, it would not have been possible to any extent without you. As we look back and share in pictures and memories, it would behoove us to give accolade again to the winners and honorable mentions of the St. Thomas Carnival 60th Anniversary.

2012 VI CARNIVAL WINNERS

Prince & Princess

Winners
1st Runners-Up
Most Cooperative
Most Photogenic
Best Talent
Best Evening Wear
Mr. Intellect
Miss Intellect
Mr. Congeniality
Miss Congeniality

 

Carnival Queen

Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up
Ms. Photogenic
Ms. Cooperative
Ms. Congeniality
Community Service Award
Best Cultural/Historical Costume
Ms. Intellect
Best Talent
Best Evening Wear

 

Couple #4 – T’Keyjah Austrie and Timoy Hodge
Couple #1 – MyKelle Christian and DeZhane Amey
Couple #1 – MyKelle Christian and DeZhane Amey
Couple #3 – Justice Garcia and Marvin Johnson
Couple #4 – T’Keyjah Austrie and Timoy Hodge
Couple #4 – T’Keyjah Austrie and Timoy Hodge
Timoy Hodge
MyKelle Christian
Timoy Hodge
MyKelle Christian

 

 

Contestant #5 Savannah Lyons-Anthony
Contestant #3 Caprisha Richards
Contestant #4 Shaharah-Ann Donastorg
Contestant#3 Caprisha Richards
Contestant#2 LaQuanda Fredericks
Contestant #1 Edysha Fredericks
Contestant #3 Caprisha Richards
Contestant #5 Savannah Lyons-Anthony
Contestant #5 Savannah Lyons-Anthony
Contestant #5 Savannah Lyons-Anthony
Contestant #3 Caprisha Richards

   
ROAD MARCH “VI PARTY” by Spectrum Band

Home Depot Junior Calypso Competition

Primary Division
Winner

Intermediate Division

Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Secondary Division

Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Best Dressed as a Doll

Category 1
Category 2
Category 3



Ny'kel Emanuel - Prince Short Shirt


Nakaya Esdaille - Princess Keke
Keinesha Potter - Little Miss P
Kennifer Edwards- Lady Bacchanal


Monae Green- Lil Red
Ajahni Phillips- Soca Heavy II
Jason Faustin - Calypso Chef



Telyse Aird, "60th Anniversary Carnival Queen"
Kaila George, "Tribute to the First Majorette"
Faith Joseph, "VI Madras Doll"

King & Queen of the Bands

Junior King


Junior Queen


Queen of the Band


King of the Bands
Winner
1st Runner-Up

Jonorie Benjamin, University of the Virgin Islands 4H Program “Rainbow of Cultural Fun"

Raynel Maynard, University of the Virgin Islands 4H Program "Rainbow Colors".

Tanisha Libert, Euphoria Troupe - "Dancing Queen of Euphoria"



Troy Titley, Party Hardy Troupe - "King Scorpion"
George Lewis Party Lovers Troupe - "Fireworks over Charlotte Amalie"

VI Calypso Monarch

Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up
Most Improved
Most Humorous
Best Political & Social
Commentary
King Kan Fuc Plantae
Toby Dee
Mighty Waggy
Reflector
Mighty Waggy
King Kan Fuc Plantae

Monster Energy Drinks Boat Races

Jet Ski 1100-1200 HP
Winner
1st Runner-Up

Jet Ski 1300-SUPERCHARGE

Winner
1st Runner-Up

60-90 HP
Winner
1st Runner-Up

150-225 HP
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

250-300 HP
Winner
1st Runner-Up

250-300 HP SINGLE ENGINES
Winner
1st Runner-Up

600 HP
Winner
1st Runner-Up

UNLIMITED
Winner
1st Runner-Up


Hans Esananson
Curtis Gonzalez

 

Darren Roach
Gilbert Comissiong


Christian Greaux Sr.
Christian Greaux Jr.


Donald Petersen
D. Martin (unofficial)
Mia Owden (unofficial)


David Winter
Rasheed Frett


Shadee Saleh
Rasheed Frett


Roger Francis
Kemo Foy


Kemo Foy
Aaron Roach

Children’s Parade

Majorettes
Winner
1st Runner-Up

Troupes Over 50
Winner

Troupes Under 50
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Floupes Over 50
Winner

Floupes Under 50
Winner


St. Thomas Majorettes Inc.
Charming Twirlers Majorettes


E. Benjamin Oliver Elementary Presents “A Cultural Journey”

Caribbean Ritual Dancers Dance School
UVI 4‐H
Little Huggies “A Spoonful of Sugar”


The VI’s Children Support Literacy


Lil Dazzlers

Adult’s Parade

Majorettes
Winner

Troupes Under 50
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Troupes 50‐100
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Troupes Over 100
Winner
1st Runner-Up
2nd Runner-Up

Floats
Winner

Floupes Under 100
Winner

Floupes 100 ‐300
Winner

Floupes Over 300
Winner

Individuals
Winner
1st Runner-Up

Traditional
Winner
1st Runner-Up


Sebastien Majorettes & Marching Band


Caribbean Ritual Dancers
Luna’ tics
Prestige Carnival Group


Euphoria Carnival Troupe
What Ah Party Carnival Troupe
Real Mas Carnival Troupe


Infernos – “Be Jeweled”
Gypsies –Mexican Bacchanal
Jesters Caribbean Anniversary


Gypsies Mexican Hacienda


UVI Golden Jubilee Carnival Troupe


Elskoe & Associates “Bamboushay”


Hugga Bunch


From de Old Time Kitchen by Mighty Groover
Golden Gypsy by Joe Mayo


King Shaka Zulu Nation
Traditional Indians

© Copyright 2013. www.vicarnival.com. All Rights Reserved

Virgin Islands Carnival Committee, Inc : 2312 Kronprindsens Gade. 2nd Floor
P O Box 307947 St. Thomas, virgin Islands 00803 Office 340-776-3112 : Fax 340-777-9199